PLAZA

TIISTAI 10.10. 2017

 

klo 10:00 – 10:30:  Katsaus teollisuuden kunnossapitoon

Jaakko Tennilä, toiminnanjohtaja, Kunnossapitoyhdistys Promaint ry

 

klo 10:30 – 11:00: Vesilaitosten tehokkuuden ja luotettavuuden parantaminen käyttäjäkunnossapidon avulla

Lauri Vainio, Kunnossapitopäällikkö, Kemira Operon

 

klo 11:00 – 11:30: Energiatehokkuus vastuullisuustyön keskiössä

Hille Hyytiä, toimitusjohtaja, Motiva Oy

 

klo 11:30 – 12:00: Sähkölaitteiden kunnossapito ja tarkastukset

Juhani Koskinen, Kunnossapitoryhmän puheenjohtaja, STUL

 

klo 12:00 – 12:45:  KEYNOTE: Autoja Uudestakaupungista

Ilpo Korhonen, CEO, Valmet Automotive

 

klo 13:00 – 13:30: Suomen Messusäätiön Teknologia-palkinnon julkistus

 

klo 14:00 – 16:00: What’s up – Nuoret tutkijat kertovat
Aalto-yliopisto

 

 

KESKIVIIKKO 11.10

 

klo 10:15 – 11:00:  KEYNOTE: Luottamus uusien liiketoimintamahdollisuuksien rakentajana

Jani Arnell, PwC, Director, Risk Assurance Services

 

klo 11:00 – 12:00: KEYNOTE: Cross Industry Spotlight: Digitalisaatio murtaa toimialojen rajat

Avauspuheenvuoro Ville Peltola, toimialajohtaja, Teknologiateollisuus, Head of department
Kommenttipuheenvuorot: Heli Mikkelä, ylijohtaja, Tilastokeskus,  Mika Maliranta, tutkimusjohtaja, Elinkeinoelämän tutkimuslaitos

klo 12:00 – 13:00: Innovaatiopuheenvuoro
Teemu Arina

klo 13:00 – 14:00: 10 pitchausta kansainväliseen kasvuun – Liideri-  liiketoimintaa, tuottavuutta ja työniloa, Tekes

 

klo 14:00 – 14:30: Kunnossapidon ammattilaiseksi työssä oppien, Case Koskisen Oy

AEL/Koskisen Oy

 

klo 14:30 – 15:00: Tekoälykäs kunnossapito- Client Technical Professional

Hannu Niittymaa, IBM Suomi Oy

 

klo 15:00 – 15:30: Kunnossapidon kehityshaasteet yritysjärjestelyssä

Kari Ojala, SSAB Europe Oy

 

klo 15:30 – 16:00:  Digitaaliset palvelut osana päivittäistä kunnossapitoa

Ilkka Blomqvist, Product Group Manager, Digital Services, Konecranes

 

klo 16:00 – 16:15:  Cross Industry Spotlight yhteenveto

 

klo 16:15 – 16:45: Beckhoff & Red Carpet –elokuvafestivaalin nuorten työpajan lyhytelokuva

 

klo 19:00:  Iltajuhla

 

klo 19:15: Beckhoff & Red Carpet –elokuvafestivaalin nuorten työpajan lyhytelokuvan trailer

 

klo 19:30: Lauri Tähkä

 

 

TORSTAI 12.10

 

klo 10:00 – 11:00: 10 pitchausta kansainväliseen kasvuunTeam Finland Teollinen Internet – ohjelmat, Tekes

 

klo 11:00 – 12:00: Digitaalinen alustatalous kasvun ja kansainvälistymisen moottorina – paneeli

Alustatalouspaneelin kokoonpano:

Pekka Sivonen, Johtaja, Digitaalisuus, Innovaatiorahoituskeskus Tekes (moderaattori)

Jukka Viitanen, toimitusjohtaja, Resolute HQ (alustus)                                     

Taneli Tikka, teollinen internet -yksikön johtaja, Tieto, yrittäjä ja hallitusammattilainen

Simo Säynevirta, teknologiajohtaja, ABB

 

klo 13:00 – 13:30:  IoT käytännön kunnossapidossa

Tuomo Härkönen, Caverion

 

klo 13:30 – 14:00: Teollisuuden digitalisaatio käytännössä

Petri Vilen, Industryhack

 

klo 14:00 – 14:30: Collaborative Operations

Richard Windischhofer, ABB Industrial Automation Division

 

klo 14:30 – 15:00: Naava – From a Nordic innovation to a global success

Aslak De Silva, Chief Revenue Officer, Naava